Doprovázení
Preferujeme individuální pojetí práce, založené na principu potřeb konkrétní rodiny a „klíčového“ pracovníka, který rodinu doprovází. Je založená na plnění individuálního plánu ochrany dítěte (IPOD) a pravidelném vyhodnocování.
IPOD je stěžejní dokument, který v případě, že nebude již vytvořen, máme snahu ve spolupráci s pracovníky OSPOD a pěstouny spoluvytvářet.
Dprovovázení je poskytováno na základě dohody o výkonu pěstounské péče.
Služba obsahuje základní terapeutické zaměření zaměřené na přijetí pěstounské rodiny, odžití odloučení od původní rodiny/ústavu, přijetí této ztráty, práce s identitou dítěte, zpracování traumatických zážitků dětí z minulosti. Obsahem může být i řešení problémů spojených s příchodem nového dítěte do rodiny, plánování a vyhodnocování adaptační fáze pravidelné osobní konzultace klíčového pracovníka pro rodinu, který s rodinou a pracuje dlouhodobě tak, aby nebyly opomenuty potřeby žádného člena rodiny. Také metodické vedení pěstounských rodin, poradenství při zvládání problémového chování dětí, řešení sporů v rámci NRP, sociální poradenství.
Probíhá jak v přirozeném prostředí rodiny, tak v zázemí organizace, s případným využitím externích služeb (psychologické, právní, speciálně pedagogické a jiné poradenství). Služba je dostupná dle objednávky klienta, z každé schůzky provádí, klíčový pracovník krátký záznam, který dá k vyjádření pěstounovi. Tento záznam je uložen pouze pro potřeby AMINA o.p.s. a případná jednání s OSPOD. Doprovázení zahrnuje podporu (dítěte, pěstounů, rodiny), vzdělávání (zvyšování kompetencí, znalostí v oblasti náhradní rodinné péče) a kontrolu (plnění domluvených cílů, vzdělávání, oznamovací povinnost).
- V rámci doprovázení je klíčový pracovník s dětmi, pěstouny v úzkém kontaktu a odborně je provází při výchově přijatých dětí.
- Doprovázení probíhá v prostředí pěstounské rodiny, je zacíleno také na navázání bezpečného vztahu dítěte s pěstounskou rodinou. Má návaznost na pravidelné kazuistické supervize teamu klíčových pracovníků a terapeutické metody, které zajišťují externí spolupracovníci (psychologové, terapeuti).
- Frekvence závisí na plnění IPOD, na přihlédnutí k adaptačnímu období a délce poskytované péče, na závěrech ze supervize. Minimální doba kontaktu je v rozmezí jedenkrát za dva měsíce, po vyžádání jedné ze stran může být častěji. Pracovníci se snaží dodržovat frekvenci jednou za měsíc, pokud situace nevyžaduje častější spolupráci.
- Služba je dostupná na základě objednání rodiny a na uvážení klíčového pracovníka. Předpokládaný počet rodin na jednoho klíčového pracovníka je 20. Rodiny mají k dispozici pracovní telefon klíčového pracovníka, který denně v době od 8,00 do 18,00 volá zpět na tzv. prozvonění. Schůzky jsou předem domluvené, za základě oboustranné dohody.
- Pokud dojde k naplnění kapacity organizace, je tato oprávněna odmítnou službu uzavření dohody o výkonu pěstounské péče.
Součástí Doprovázení je i příprava dětí na odchod z pěstounské péče. Tato aktivita je dlouhodobě plánovaná na základě individuálních potřeb, přání a možností rodin a pěstounských dětí, vychází z plánů ochrany dítěte, v možné součinnosti s OSPOD a biologickou rodinou dětí. Cílem je na základě kvalitní diagnostiky možností poskytnout dětem odcházejícím z NRP co nejlepší možné zázemí. Za aktivitu odpovídá klíčový pracovník. Mezi plánovací a diagnostické metody patří například případová konference.